THE SINGLE BEST STRATEGY TO USE FOR ORBITOPATIA TARCZYCOWA

The Single Best Strategy To Use For orbitopatia tarczycowa

The Single Best Strategy To Use For orbitopatia tarczycowa

Blog Article

W przebiegu chorób tarczycy, najczęściej w jej nadczynności, dochodzi do zmian metabolizmu tkanek oczodołu, co objawia się zwiększeniem ich objętości (zarówno tłuszczu oczodołowego, tkanki łącznej, jak i mięśni poruszających gałką oczną). Sztywna kostna struktura oczodołu wypełnia się większą masą tkanek, które uciskają jego ściany i gałkę oczną, przesuwając ją, nawet bardzo, w kierunku powiek elastycznie ustępujących pod wpływem jej naporu.

W przebiegu choroby tarczyca zostaje nadmiernie pobudzona do pracy. U pacjenta rozwija się nadczynność tarczycy oraz wole (przerost tarczycy). 

Orbitopatia tarczycowa, jeśli jest łagodna, może wygasać samoistnie nie powodując trwałych następstw. Zwykle wystarcza wtedy skuteczne leczenie nadczynności tarczycy, które może spowodować remisję orbitopatii w ciągu 2-three miesięcy.

Oftalmopatia tarczycowa w początkowym stadium charakteryzuje się poszerzeniem szpary ocznej na skutek skurczu mięśni Müllera.

Pacjent z chorobą Gravesa-Basedowa powinien otrzymać od lekarza informację o konieczności bezwzględnego zaprzestania palenia – zarówno papierosów klasycznych oraz elektronicznych.

Przyczyny orbitopatii nie są do końca jasne i znane. Uważa się, że zaburzenie czynności tarczycy spowodowane jest przez zachwianie równowagi hormonalnej osi przysadka–tarczyca, co wyzwala nie do końca zidentyfikowane substancje powodujące przerost tkanek oczodołu.

O lęku przed kotami w czasach fascynacji „mruczkami” Aichmofobia – na czym polega i co robić, kiedy się pojawi? Hydrofobia, lęk przed kontaktem z wodą. Jak go pokonać?

Orbitopatia jest najczęstszą pozatarczycową manifestacją nadczynności tarczycy w przebiegu choroby Graves-Basedowa. Co ciekawe, pierwsze opisy łączące wytrzeszcz oczu z funkcją tarczycy można znaleźć w chińskich i greckich tekstach pochodzących ze starożytności.

Co ważne – rogówka i more info soczewka oka pozostają poza obszarem napromienianym. Część siatkówki i nerwu wzrokowego znajduje się w napromienianym obszarze, jednak dawka jest na tyle niska, że ryzyko powikłań praktycznie nie występuje.

Początkowo występuje tylko obrzęk, w późniejszych okresach może dołączyć włóknienie i stłuszczenie. Najczęściej zajęte procesem chorobowym są mięśnie proste, dolny i górny.

Choroba zwykle jest obustronna, czasem nasilenie zmian jest niesymetryczne w obu oczach. Jednostronna orbitopatia tarczycowa jest zjawiskiem bardzo rzadkim.

Wszyscy chorzy powinni zaprzestać palenia papierosów oraz wprowadzić działania profilaktyczne: podczas snu układać głowę wyżej, chronić oczy okularami przeciwsłonecznymi, aplikować krople nawilżające oraz zażywać lek moczopędny obniżający ciśnienie śródgałkowe.

Orbitopatia (oftalmopatia) tarczycowa to choroba, która szerzej może być kojarzona pod swoją potoczną nazwą „wytrzeszcz oczu”. Określenie to try and dość trafnie oddaje jeden z najbardziej charakterystycznych objawów tego zaburzenia – zbyt mocno odsłonięte gałki oczne u osoby chorej.

Pacjenci z autoimmunologicznymi chorobami tarczycy powinni bezwzględnie przestrzegać zakazu używania tytoniu, zarówno papierosów tradycyjnych, jak i elektronicznych.  

Report this page